Wyroby rzemieślnicze, czy artystyczne rękodzieła?

W dobie masowej produkcji, powtarzalnych, identycznych produktów, do łask powracają rękodzieła. Wyroby artystyczne lokalnych rzemieślników dostępne są już nie tylko w skansenach. Dzieła rzemieślników mających fach w ręku, którzy łącząc swoją wiedzę i umiejętności wyczarowują z metalu, drewna czy skóry zachwycające kompozycje. Bo rzemiosło, rozumiane jako drobna wytwórczość, to oprócz naprawy, również wytwarzanie nowych rękodzieł, za pomocą własnych rąk oraz prostych narzędzi.

Wiklina, naczynia ceramiczne, wyroby drewniane, kowalstwo artystyczne to tylko niektóre z gałęzi rzemieślniczych, które cieszą się coraz większą popularnością.

Ślusarz- rzemieślnik niezwykle pożądany

Nazywany często „złotą rączką”, wykonuje różne przedmioty z metalu. Potrafi naprawić uszkodzony zamek w drzwiach, zamontować okucia budowlane, albo dorobić brakującą część potrzebną do maszyny. Uzbrojony w cyrkiel ślusarski, wykona nawet precyzyjne prace, naznaczając sobie dokładnie powierzchnię materiału, nad którym pracuje.
Ślusarstwo artystyczne, czyli nadawanie metalom kształtu, tzw. metaloplastyka zachwyca zarówno w przedmiotach użytkowych (takich jak lampy, kraty okienne, bramy, świeczniki, okucia meblowe), jak i typowo dekoracyjnych (abstrakcyjne twory dekoracyjne, rzeźby). Tu oprócz wiedzy, niezbędne są też umiejętności manualne i fantazja, dzięki której każdy wytworzony przedmiot jest niepowtarzalny i staje się ślusarskim dziełem sztuki.

Gdzie znaleźć fachowca?

Targowiska, jarmarki, kramy rzemieślnicze, imprezy tematyczne, targi regionalne, to niezwykle kolorowe i gwarne miejsca, na których można podpatrzeć kunszt ginących zawodów, ale i obserwować pracę nad rękodziełem. Poszukując sprawdzonego kowala artystycznego, warto też pobuszować w sieci. W Internecie można znaleźć zdjęcia powalających bram, płotów, okuć dekoracyjnych z metalu, rodzimych rzemieślników. Cyrkiel ślusarski w dłoń i efektowna brama z metaloplastyki gotowa na zamówienie klienta.

Author: Szymon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *