Projektowanie ogrzewania domu

Myśląc o swoim wymarzonym domu pojawia się milion pytań i planów. Jak ma wyglądać elewacja, rozmieszczenie pomieszczeń, układ kuchni, ilość łazienek, taras, a może balkon? Do tego istotne kwestie, omijane w pierwszej chwili planowania – rozwiązania elektryczne, sanitarne i grzewcze… Strategiczne z punktu widzenia ogrzewania domu, ciepłej wody, oświetlenia, które będą miały wpływ na komfort mieszkańców i poziom wydatków z domowego budżetu.

Czas na wybór ogrzewania

Przychodzi moment, kiedy trzeba podjąć decyzję, jaki sposób ogrzewania będzie najodpowiedniejszy. Uwzględniając powierzchnię budynku, ilość mieszkańców, dostępne media. Kotłownia z kotłem na paliwa stałe (węgiel, drewno), czy z kotłem gazowym, a może ogrzewanie olejowe? Dostosowanie wybranego sposobu do przepisów i wymogów odnośnie bezpieczeństwa. Zadbanie o minimalną powierzchnię kotłowni, wentylację, nawiewy, wysokość komina, a nawet wykończenie posadzki. Od prawidłowego montażu zależeć będzie zdrowie, a nawet życie mieszkańców.

Ogrzewanie podłogowe

Rozprowadzenie instalacji ogrzewania podłogowego można zacząć dopiero po zakończonych pracach nad instalacją elektryczną, wodną i sanitarną. Podstawą jest fachowy projekt instalacyjny i ekipa fachowców, specjalizujących się w tego typu pracach. Bardzo przydatna jest folia aluminiowa zbrojna (wzmocniona włóknem szklanym). Przeznaczona na płaszcze ochronne izolacji termicznych, ogrzewanie podłogowe. Folia aluminiowa zbrojna sprawdzi się wszędzie tam gdzie nie jest wymagana odporność ogniowa.

Warto zrobić dokładną dokumentację fotograficzną z rozmieszczeniem rurek grzewczych, wejść i wyjść instalacji. Może okazać się przydatna, gdy po wykończeniu podłogi płytkami trzeba będzie np. wywiercić w podłodze otwór na odbijacz do drzwi, bez ryzyka przebicia podpodłogowej instalacji. Nie zaskoczy nas woda tryskająca jak fontanna z podłogi, unikniemy też kosztów związanych z naprawą uszkodzonej instalacji, wymiany płytek podłogowych.

Author: Szymon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *