Analiza i ocena ryzyka

Każde stanowisko pracy, związane z pracą przy maszynie czy linii produkcyjnej powinno być poddane analizie i ocenie ryzyka. Oszacowaniu zagrożeń i niebezpieczeństw związanych nie tylko z pracą w bezpośrednim kontakcie z urządzeniem, ale i prac naprawczych, konserwacyjnych jak i sytuacji przypadkowego znalezienia się w zasięgu maszyny. Ustalenie możliwych zabezpieczenie maksymalnej ochrony, wyznaczenie zasad bezpiecznego korzystania i bezwzględnych zakazów z tym związanych.

Oznakowanie CE maszyn

Oznakowanie CE, ma być potwierdzeniem, że dana maszyna przeszła taką analizę, jest maksymalnie zabezpieczona i dopuszczona do pracy zgodnie z europejskimi normami. Pełną dokumentację i analizy przeprowadzają firmy inżynierskie, takie jak Skartech, które oprócz konstrukcji i budowy maszyn dostarczają pełną ocenę ryzyka.

Pomimo zastosowanych bezpiecznych rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych, na urządzeniu powinny znajdować się także oznakowania i opisy. Piktogramy typu: uwaga ostre noże, nie wkładać rąk, chroń głowę, grozi uderzeniem, uwaga wysokie napięcie. Tabliczki informacyjne: główne zasilanie, wyłącznik, start, stop.

Zabezpieczenia BHP

Przeglądając Ocenę ryzyka BHP-owiec ma szczegółowe wytyczne, których należy przestrzegać, wymagania, co do odzieży ochronnej, na danym stanowisku. Atestowany hełm peltor, spełnia normy europejskie, ma regulowaną więźbę i optymalną wentylację. Można do niego dopasować słuchawki na hełmowe i okulary ochronne. Wymagana ochrona dłoni czy stóp, też wymaga atestowanych produktów, zgodne z aktualnymi normami.

Author: Szymon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *